Jak na látkové pleny - základní manuál

Mnoho informací a obrázků týkajících se moderních látkových plenek najdete na našich informačních stránkách www.latkovepleny.cz.

Vnásledujícím článku si můžete přečíst stručné shrnutí těchto informací.


Proč vlastně používat látkové pleny?

Ať už jsou Vaše důvody pro používání látkových plen jakékoliv, můžete si být jistí, že ušetříte nemalou finanční částku (i při započítání spotřeby energie na péči o plenky vychází látkové plenky nejméně o polovinu levněji, než používání jednorázových plínek).

Zdravotní hledisko používání látkových plen také není zanedbatelné: Vaše miminko nebude hned po narození zabalené v igelitu a nebude muset čelit umělým látkám a ropným produktům, které jednorázové plínky obsahují. Tyto látky mohou přes citlivou a jemnou dětskou pokožku pronikat do těla miminka. Navíc látkové plenky automaticky zajišťují správné postavení kyčlí u miminek (tzv. abdukční balení, které Vám pro první měsíce jistě doporučí každý pediatr). Nedochází ani k přehřívání pohlavních orgánů, které je zvlášť u chlapečků nebezpečné kvůli pozdější možné poruše plodnosti..

Dítě balené do jednorázovek vyprodukuje za přebalovací cyklus zhruba tunu nerecyklovatelného odpadu, který by se v přírodě rozkládal asi 400let. Plenky se však nejčastěji spalují ve spalovnách a toxické látky v nich obsažené tak přecházejí do ovzduší.

 

Jak moderní látkové plenky vypadají?

Čtvercové pleny zná téměř každý. Od dob, kdy je naše maminky vyvářely v hrnci, se ovšem mnohé změnilo. Stále se ale jedná o čtverce látky různých rozměrů, nejčastěji 70x70 či 80x80cm, které se různými způsoby skládají tak, aby se co nejlépe přizpůsobily potřebám dítěte. Dnes se vyrábí z celé řady materiálů: z mušelínu, biobavlny, bambusu nebo froté. Čtvercové pleny báječně rychle schnou, jsou velmi variabilní a najdou v domácnosti uplatnění i dlouho potom, co dítě odroste. Jsou také poměrně levné. Nevýhodou při používání je nutnost osvojit si techniku skládání plínek (s trochou cviku to není nic těžkého) a větší časová náročnost při péči o plenky: delší věšení prádla, skládání vypraných plínek. Vždy se přes ně používají svrchní kalhotky.

Vícevrstvé pleny jsou vlastně vylepšené čtvercové plenky. Šijí se z několika vrstev látky tak, aby nahradily dvě složené klasické čtvercové plenky. Proto stačí vždy jedna na přebalení. Po vyprání se plínka dvakrát přeloží a je připravené k použití, není nutné se učit speciální sklady jako u čtvercových plen. Jelikož je vícevrstvá plenka ušita z několika vrstev látky najednou, schne o něco déle než rozložená čtvercovka. Vícevrstvé plenky se vyrábějí ve dvou velikostech, menší se používají pro děti vážící méně než zhruba 8kg, velikost 2 potom pro větší děti. Plenky se upevňují svrchními kalhotkami.

Kalhotkové pleny jsou plínky ušité do tvaru plenkových kalhotek, tvarem nejvíce připomínají jednorázové plenky. Zapínají se na patentky nebo na suchý zip, okolo nožiček a na zádíčkách mají všité gumičky. Uvnitř plenky je všité savé jádro. Existují ve dvou variantách:jednovelikostní plenka vydrží od narození až po nočník. Díky systému patentků nebo suchých zipů plenku vždy přizpůsobíte velikost miminka. Jedná se o ekonomičtější variantu kalhotkových plínek, investujete jen jednou. Nevýhodou se může zdát větší objem plínky na malém děťátku, někteří rodiče si myslí, že kvůli velkému zadečku se jejich drobeček nemůže hýbat a trpí třeba na prdíčky. Pravdou je, že miminkům plínky vůbec nevadí a na bolení bříška trpí i děti v tenkých papírových plenkách. Vícevelikostní systém, jak název napovídá, nabízí víc velikostí plínek podle aktuální velikosti miminka – většinou malé plenky pro novorozence a větší plenku pro děti zhruba od devíti kilogramů. Malé plínky lépe vypadají na miminku, nedělají mu tak velký zadeček, ale to je výhoda hlavně pro rodiče – nemusí to znamenat víc pohodlí pro dítě. Nevýhodou je samozřejmě větší finanční náročnost, do výbavičky musíte počítat s dvojnásobnou investicí.

Plenky All-in-One (Vše v jenom) spojují kalhotkovou plenku a svrchni kalhotky. Plenky nerostou s dítětem, pro každou velikost miminka proto musíte koupit nové plenky, což vyjde poměrně draho. Jsou ale skvělé na cestování, výlety, na přebalování pro prarodiče, kterým se nechce skládat plenky...

 

Jaké svrchní kalhotky?

Kalhotky s polyuretanovým (PUL) zátěrem jsou nepropustné, ale prodyšné. Jsou ušité z polyesterového úpletu nebo z bavlny, vybavené zátěrem třeba tak, jako moderní sportovní oblečení. Miminko se v nich nezapaří a oblečení zůstane suché. Polyuretan vydrží praní v pračce na 60  C aniž by se polámal nebo popraskal. Neobsahují PVC ani tolik nebezpečné ftaláty a další změkčovadla.

Vlněné kalhotky, tzv. vlňáčky jsou bezesporu nejzdravější variantou přebalování, ideální na spaní. Vlna je schopna pojmout velké množství tekutiny, aniž ji propustí ven. Kalhotky jsou plně prodyšné, navíc obsahují přírodní lanolin, který neutralizuje moč. 100%ní vlna působí blahodárně na citlivou pokožku. Musíte však počítat s tím, že kalhotky nejsou úplně nepropustné, po čase mohou začít provlhávat. Nemusí se prát vždycky, když jsou vlhké, stačí je dát vyvětrat a lanolin si už poradí sám. Jednou za pár týdnů je dobré kalhotky vyprat ve speciální kůře a obnovit tak lanolinovou impregnaci.

Flísové kalhotky jsou lacinější variantou vlněných. Jsou jemné a prodyšné, neobsahují však lanolin, takže se musí často prát. Při zatížení – třeba když miminko sedí – mají tendenci provlhnout

 

Další užitečné příslušenství k plenkám:

Separační plenky jsou skvělým vynálezem. Dávají se při přebalování úplně navrch, mezi savou plenku a miminko. Částečně chrání citlivou kůži miminka před vlhkostí, navíc zachytí ty nejhrubší nečistoty, které po rozbalení spláchnete i se separačkou do záchodu. Kromě flísových separačních plen jsou všechny přirozeně rozložitelné, vyrobené z přírodních materiálů jako je celulóza nebo přírodní hedvábí – viskóza. Jenom počůrané separačky je možné několikrát za sebou vyprat přímo s plenkami a znovu použít.

Vkládací plenečky jsou obdélníkové vložky, vyrobené z velmi savých materiálů, vkládají se navíc do plenky pro zvýšení její savosti. Upotřebíte je spíše na noc a pro starší děti.

Kbelík s víkem je nejlepší na skladování použitých plínek. Díky dobře těsnícímu víku nebude v místnosti, kde plínky budete skladovat, nic cítit. V zimě můžete plenky skladovat např. na balkóně, bakterie se v chladu množí mnohem pomaleji.

Síťku na praní prádla vložte dovnitř kbelíku před tím, než do něj začnete dávat plenky. Až bude kbelík plný, síťku i s plenkami jednoduše přemístíte do pračky – a nemusíte se špinavých plínek vůbec dotknout.

Snappi sponka se používá na upevnění plínek. Je to gumová sponka s ostrými háčky, které drží plenku (např. čtvercovku složenou na novorozenecký sklad) pěkně na místě. Ani starší batolata ji nedokážou sundat – v Anglii se jí říká „toddlerproof“, tedy „batoletivzdorná“.

Pytel na špinavé plenky oceníte hlavně na procházce, na výletě...Pojme celodenní dávku použitých plínek. Má polyuretanový zátěr stejně tak, jako svrchní kalhotky, takže se v něm plenky nezapaří, ale vlhko ani zápach nemají šanci dostat se ven.

Šampon na vlnu, ekologický prací prášek a sůl nebo mýdlo na skvrny jsou ekologickou a rozumnou volbou pro uživatele látkových plen. Neobsahují fosfáty ani zeolity, jsou biologicky dobře odbouratelné a nezůstávají v podobě vápenatých usazenin v prádle

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.