Jak sestavit výbavičku pro miminko

Otázka, která spolehlivě padne na každém semináři. Všechny maminky v tu chvíli zbystří, připraví poznámkové bloky. Není to ale tak jednoduché. Každé miminko je osobnost, každá maminka se rozhodla pro látkové pleny z jiných důvodů. Každý má také jiné představy o rozpočtu a času, který by chtěl plenám věnovat. 

Chtěli bychom tady alespoň naznačit, jak začít a od čeho se odpíchnout při rozhodování. Sestavili jsme i několik nákupních seznamů, jak může výbavička pro miminko vypadat.

Určitě je dobré začít tím, že si uděláte pořádek v názvosloví, a alespoň základní představu o tom, jak látkové pleny mohou vypadat. Zjednodušeně potřebujete vždy savou a nepropustnou vrstvu, můžete použít i separační vrstvuSeparační plena odděluje vlhkost od těla dítěte a nečistoty od pleny. Po přebalení miminka vyhodíte, a perete tak pleny zbavené nejhorších nečistot. V přírodě se pak rozloží.

Jako nepromokavá vrstva se používají většinou svrchní kalhotky. Mohou to být kalhotky z funkční PUL tkaniny (polyuretanem laminovaný úplet), která je paropustná, ale nepromokavá. Svrchní kalhotky se vyrábí i z flísu nebo ze střižní vlny.

Savá vrstva je zjednodušeně "samotná plena". Pleny se vyrábí v nespočtu variant a vzorů, v zásadě je ale jde rozdělit na klasické čtvercové pleny, kalhotkové pleny (mají podobný tvar, jako svrchní kalhotky, jsou to moderní a pohodlné pleny) a vícevrstvé pleny (několik vrstev látky sešitých pro lepší zacházení k sobě).

Pokud je savá vrstva sešitá v jednom kusu k nepropustné vrstvě, jedná se o pleny typu AIO all-in-one (všechno v jednom). Savé části se také dají nacvaknout do svrchních kalhotek pomocí patentků, pak se jedná o pleny AI2all-in-two (všechno ve dvou, také se jim říká SIO neboli snap-in-one, nacvakni do jednoho. Je to stejný systém) 

Ještě zvládáte sledovat? Máme tu navíc otázku velikostí!:-) Jednovelikostním a vícevelikostním systémem plen se zabýváme v článku tady.

Pro začátek doporučujeme prohlédnout a nastudovat si jednotlivé druhy plen a zkusit si vybrat, které pleny se Vám líbí nejvíc a nejvíc zapadají do vašich představ. Pak si nakupte zkušební výbavu, od každého něco. Při opravdovém používání si potom ověříte, jak se s plenami zachází a jak se vám zrovna líbí, jak sedí miminku. Jestli jste prostě vybrali dobře. Co nesedí, prodejte. A dokupte si to, co jste trefili. Snadné, že?

Vezměte prosím v úvahu, zda máte pleny kde sušit. Pokud máte sušičku, nemusíte dobu schnutí řešit, pokud ne (a ručník vám doma schne týden), vyberte pleny, které rychle schnou. 

Spočítejte si odhadované celkové náklady - vždycky se vyplatí látkové pleny, ale jejich nákup je velkou finanční zátěží naráz. Podívejte se na naši TOP výbavičku, tam nejsou náklady na počáteční pořízení taky vysoké.

A ještě jedna věc: neexistuje univerzální výbavička:-) Jednak má každé miminko jiné zvyklosti a hlavně proporce, jednak jsme každá jiná.

Sestavili jsme pro Vás 4 osvědčené typy výbaviček

 

Pokud se v tom nemůžete vyznat, nebojte se zeptat! Poradíme Vám mailem i po telefonu, který najdete v kontaktech.