- Kolik peněz mě bude výbavička stát?
- Kolik plenek tedy potřebuji?
- Kolik kusů svrchních kalhotek k tomu?
- Kolik času budu věnovat péči o plínky?
- Jak dlouho plenky schnou?
- Jak je to s žehlením?
Nezapomeňte, že miminko bude vždy o krok dopředu, než jste vy a přichystá vám nejedno překvapení. Každé dítě je originál a co za človíčka přišlo na svět, zjistíte až po porodu. Co může jednomu vyhovovat, bude druhé nesnášet. Výše uvedené rady jsou založené na osobních zkušenostech s plenkami, nejsou tedy zaručeným návodem.
Kolik peněz mě bude výbavička stát?
Plenky jako všechno ostatní se od sebe velmi liší cenou i kvalitou. Pokud si pořizujete výbavu pro první miminko a plánujete další, je dobré tuto skutečnost zahrnout do úvah. Uvádí se, že jednorázové papírové plenky vyjdou zhruba na 25 000 Kč na jeden přebalovací cyklus. Plánujete-li tedy více dětí, je lepší pořídit si kvalitnější, dražší plenky ve větším množství – a využijete je víckrát, což cenu na jeden cyklus dramaticky sníží. Pokud pro Vás cena hraje významnou roli, není třeba se bát, zcela funkční plenková výbavička se dá pořídit zhruba od 5 000 Kč.
Kolik plenek tedy potřebuji?
Spočítejte si počet plínek, kolik potřebujete na jeden den – většinou budete přebalovat asi šestkrát až osmkrát denně. Vynásobte počtem dní, za které chcete prát a přidejte ještě počet plínek na jeden den, kdy budou ty vyprané schnout.
Tak např. peru jednou za 3 dny (nejobvyklejší doba praní), potřebuji tedy plenky na 3+1 den, obyčejně stačí na základní výbavu plínky na 28 přebalení a to i s rezervou. Malá miminka přebalujete sice častěji, než šestkrát denně, plínky vám ale budou stačit i na ně, pračka se v žádné domácnosti s malým miminkem skoro nezastaví. Můžete samozřejmě kombinovat různé druhy plenek, např. dávat vícevrstvé na den a kalhotkové na noc..
Výrobci moderních látkových plínek uvádějí tyto orientační počty, které pro jedno dítě jistě postačí:
- 18–22 ks kalhotkových plen,
- 24 ks vícevrstvých,
- 30–40 ks klasických čtvercovek.
Naše ideální výbavička je nakombinovaná z čtvercových plen na den a kalhotkových plenek na noc, na výlety a na cestování. Na noc a v létě máme rádi vlněné kalhotky, přes den raději spoléháme na kalhotky s polyuretanovým zátěrem.
Kolik kusů svrchních kalhotek k tomu?
Záleží opět na tom, jaké plínky si vyberete. Kalhotkové plenky obepínají nožičky tak, že ani u maličkých dětí nedochází k ušpinění svrchních kalhotek. Od jedné velikosti tak stačí dva až tři kusy.
Drobnou nevýhodou vícevrstvých (a také narovno poskládaných čtvercových plínek) je to, že když se miminko pokaká, skoro vždycky se ušpiní i vnitřní strana svrchních kalhotek, takže je musíte přeprat – stačí v ruce. Z tohoto důvodu se nedoporučují používat v kombinaci s vícevrstvými nebo čtvercovými plenkami vlněné kalhotky, vlna vyžaduje jemnou péči a časté praní vnitřních okrajů by jim nemuselo svědčit.
Je proto třeba mít víc kusů svrchních kalhotek než u kalhotkových plen, většinou 4 kusy od jedné velikosti.
Většina svrchních kalhotek je univerzálních, lze je proto použít na všechny typy plínek a různě je kombinovat.
Výjimkou jsou kalhotky ušité speciálně na vícevrstvé plenky (u nás zatím jen Bambino Mio), mají rozdílný střih a nepřekryjí dobře kalhotkovou plenku.
Kolik času budu věnovat péči o plínky?
Kalhotkové plenky jsou opravdu pohodlné na používání – miminko přebalíte, plínku vyperete, pověsíte, a tak jak je, zase použijete na přebalení.
Čtvercové a vícevrstvé plenky musíte před použitím poskládat. Používá se většinou jedna plena na jedno přebalení, takže vám skládání zabere jen malou chvilku.
Celková doba péče o plenky se většinou v součtu nepřehoupne přes hodinu týdně.
Jak dlouho plenky schnou?
Počet plínek se přímo odvíjí od toho, jak často budete zapínat pračku a kam budete dávat plínky schnout. Není od věci zamyslet se, kdy se vaše miminko narodí – největší přebalovací zápřah vás čeká v prvních měsících života miminka, proto u podzimních a zimních dětiček počítejte raději s delší dobou schnutí plínek.
Většina plínek je bezpečně suchá za 24 hodin po vyprání.
- Nejrychleji schnou klasické čtvercové plenky, ty pokud věšíte za slunečného dne na šňůru venku, můžete začít sbírat skoro hned potom, co skončíte věšení.
- Vícevrstvé plenky schnou o něco déle.
- Nejdelší dobu budete čekat na kalhotkové plenky, a i u těch velmi záleží na tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny.
Obecně platí, že přírodní materiály jako bavlna a bambus schnou nejdéle. Jakmile je plenka vyrobená ze směsi přírodních a umělých vláken, doba schnutí se zkracuje.
Všechny plínky můžete sušit v sušičce na šetrný program. Nebo ještě lépe – nechat usušit jen napůl a dosušit na vzduchu. Sušička je ale může poničit a rozhodně zkracuje životnost plínek.
Jak je to s žehlením?
Nežehlit! Kalhotkové plenky se žehlit nemají. Čtvercové a vícevrstvé se žehlit můžou, pokládáme to ale za zbytečnou ztrátu času. Žehlička nepomůže k tomu, aby byly plenky „dezinfikované“ nebo „sterilní“ – na to zkrátka nestačí. Ale ani jednorázové plenky nejsou sterilní. Mýtus o žehlení „alespoň v šestinedělí“ stojí na pěkně vratkých základech!
Máte dotaz? Zeptejte se, rádi poradíme.